Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retineri din salariul net
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retineri din salariul net

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca se poate retine din venitul net al angajatului, cu acordul acestuia, sume precum abonamente la clinica medicala privata,costul convorbirilor telefonice, etc.
Cu multumiri
Orice retinere se poate opera doar pe baza unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile.

Insa daca exista un acord intre angajator si angajat, prin care angajatul da o procura angajatorului de a plati in numele si in contul lui abonamentul de clinica privata si toate celalate, aceste NU sunt retineri, ci plati efectuate in contul si in numele angajatului cu acordul acestuia din urma.
Semnati un act aditional in acest sens.