Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obținere acte proprietate pentru dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obținere acte proprietate pentru dezbatere succesiune

Buna ziua.
In urma decesului tatălui meu am demarat procedurile pentru succesiune. Din pacate tatal meu nu a facut succesiunea dupa bunica iar documentele de proprietate ale obiectului succesiunii nu le mai deținem (acte proprietate teren si casa).
In conditiile in care singurul act pe care il mai am este un ordin de repartizare de la sfatul popular din 1968, ma puteti sfătui încotro sa merg pentru a cauta actele de proprietate? Am fost la direcția de taxe si impozite pt a obține informații insa acestia nu au copie a actului de proprietate ci doar o declarație a bunicii.
Mulțumesc frumos pentru ajutor
Buna seara,
Luati legatura cu un avocat care sa va sprijine avand in vedere ca e greu de inteles situatia de fapt si de drept.
Încercați și la Registrul Agricol.
Ganditi-va cum au fost dobândite acel imobil. Pentru constructii ar trebui sa existe o autorizație de construire, poate bunicii l-au dobândit în baza unei hotărâri judecătorești (caz in care gasiti sentința în arhiva instanței respective), daca a fost cumparat, puteti obtine o copie legalizată după contractul de vânzare cumpărare la Camera Notarilor Publici, la fel si certificatul de mostenitor, daca imobilul a fost moștenit de unul dintre bunici etc etc. Ideea e să vă amintiți cum a fost dobândit și în funcție de felul actului de proprietate, va indreptati către instituția emitenta.
Multumesc...
Problema este ca nu stiu exact cum a fost dobândit (si nici nu am cum sa aflu, bunica a murit acum multi ani).
Am doar un ordin de repartizare pt chirie din anul 1968, iar la direcția de taxe si impozite apare ca proprietar bunica fara a exista totusi un act de proprietate pe numele ei.
As dori un indiciu de unde sa incep căutările... notariatul de stat, arhivele naționale? Etc...
Multumesc inca o data
Raluca Balan a scris:

Încercați și la Registrul Agricol.
Ganditi-va cum au fost dobândite acel imobil. Pentru constructii ar trebui sa existe o autorizație de construire, poate bunicii l-au dobândit în baza unei hotărâri judecătorești (caz in care gasiti sentința în arhiva instanței respective), daca a fost cumparat, puteti obtine o copie legalizată după contractul de vânzare cumpărare la Camera Notarilor Publici, la fel si certificatul de mostenitor, daca imobilul a fost moștenit de unul dintre bunici etc etc. Ideea e să vă amintiți cum a fost dobândit și în funcție de felul actului de proprietate, va indreptati către instituția emitenta.