Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS neretinut de banca pentru dobanda la depozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS neretinut de banca pentru dobanda la depozit

ANAF imi cere sa platesc din urma cu 5 ani taxe CASS pe dobanda la depozit.
Obligatia fiind a bancii (taxe retinute la sursa) si a ANAF deoarece Banca a comunicat ANAF cuantumul impozitului retinut! Pot ataca in instanta ? Ce sanse as avea? Imi solicita toata suma datorata anual.Pot solicita plata lunara sau in transe ?
escuG, utilizator
Nu este obligatia bancii sa retina CASS, banca retine doar impozitul.ANAF-ul ar fi trebuit sa va trimita in fiecare an o decizie de impunere pentru plata CASS pentru veniturile din dobanzi realizate in anul anterior.