avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Facultate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Facultate

Facultatea făcută la zi se consideră perioadă de cutizare?
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Decembrie 2017
kovacs_stefan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:40, 11 Decembrie 2017
Este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta si de invaliditate.
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
H.G.257/2011

Art. 76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:

diploma de absolvire a invatamantului universitar (original si copie) si adeverinta din care sa rezulte durata normala, perioada studiilor si faptul ca acestea au fost urmate la zi;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa 1 de munca-7 ani CYBORG CYBORG Buna seara! As dori trei raspunsuri punctuale, cu voia dvs. (Am varsta de 62 de ani.) 1.Am auzit ca la 10 ani lucrati in grupa 1 , se adauga 5 ani in ... (vezi toată discuția)
Mi se poate spune exact cum se socotesc anii de studii superioare ... Mebriana Mebriana Mi se poate spune exact cum se socotesc anii de studii superioare la stagiul de cotizare pt pensie.( perioadă asimilată?) Concret ,am absolvit in perioada ... (vezi toată discuția)
1. pentru cine a facut facultatea la zi este nevoie de adeverință ... cernatlarisa cernatlarisa 1. Pentru cine a facut Facultatea la Zi este nevoie de adeverință pentru a dovedi aceasta la dosarul de pensie? 2. Dacă în timpul Facultății, respectiv ... (vezi toată discuția)