avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mi se poate spune exact cum se socotesc anii de studii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mi se poate spune exact cum se socotesc anii de studii superioare ...

Mi se poate spune exact cum se socotesc anii de studii superioare la stagiul de cotizare pt pensie.( perioadă asimilată?) Concret ,am absolvit in perioada sept 1981- iunie1984 o facultate de subingineri ,cum se spunea pe atunci. Cate luni mi se vor lua in calcul la pensie? Perioada de la terminarea studiilor pană la angajare, in septembrie acelaşi an, se iau şi ele in calcul ca perioadă asimilată?
Ultima modificare: Luni, 27 Iunie 2022
Elena Andreea, administrator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:10, 27 Iunie 2022
H.G.257/2011
Art.76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:
a)
– diploma de absolvire a învățământului universitar (original și copie) și adeverința din care să rezulte durata normală, perioada studiilor și faptul că acestea au fost urmate la zi;

Din adeverinta va rezulta perioada studiilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facultate kovacs_stefan kovacs_stefan Facultatea făcută la zi se consideră perioadă de cutizare? (vezi toată discuția)
Pensie - perioade asimilate inserv inserv Cum se materializeaza in stagiu de cotizare asimilat cei cinci ani de facultate la zi cu diploma de licenta, avand in vedere ca anul scolar nu are de fapt 12 ... (vezi toată discuția)
1. pentru cine a facut facultatea la zi este nevoie de adeverință ... cernatlarisa cernatlarisa 1. Pentru cine a facut Facultatea la Zi este nevoie de adeverință pentru a dovedi aceasta la dosarul de pensie? 2. Dacă în timpul Facultății, respectiv ... (vezi toată discuția)