Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mi se poate spune exact cum se socotesc anii de studii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mi se poate spune exact cum se socotesc anii de studii superioare ...

Mi se poate spune exact cum se socotesc anii de studii superioare la stagiul de cotizare pt pensie.( perioadă asimilată?) Concret ,am absolvit in perioada sept 1981- iunie1984 o facultate de subingineri ,cum se spunea pe atunci. Cate luni mi se vor lua in calcul la pensie? Perioada de la terminarea studiilor pană la angajare, in septembrie acelaşi an, se iau şi ele in calcul ca perioadă asimilată?
Elena Andreea, administrator
H.G.257/2011
Art.76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:
a)
– diploma de absolvire a învățământului universitar (original și copie) și adeverința din care să rezulte durata normală, perioada studiilor și faptul că acestea au fost urmate la zi;

Din adeverinta va rezulta perioada studiilor.