avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 277 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 1. Pentru cine a facut Facultatea la Zi este nevoie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

1. Pentru cine a facut Facultatea la Zi este nevoie de adeverință ...

1. Pentru cine a facut Facultatea la Zi este nevoie de adeverință pentru a dovedi aceasta la dosarul de pensie?
2. Dacă în timpul Facultății, respectiv practica de producție care se făcea la vremea respectivă, am fost angajat cu Carte de muncă, se iau in calcul anii de facultate la Invatamant de Zi ca stagiu asimilat?
Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: cernatlarisa , utilizator 15:00, 13 Aprilie 2022
H.G.257/2011
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:

a) pentru pensia pentru limită de vârstă, anticipată și anticipată parțială:

– diploma de absolvire a învățământului universitar (original și copie) și adeverința din care să rezulte durata normală, perioada studiilor și faptul că acestea au fost urmate la zi;
Ultima modificare: Marți, 12 Aprilie 2022
Carp Mircea, utilizator
Buna Ziua!
Am inteles ca este nevoie de adeverință pt a atesta Cursurile efectuate la Zi, dar, intrebarea mea, partea a doua era, daca in perioada studenției am fost obligați ca pt perioada de practică de producție, sa fim angajați, sa prezentam adeverință care mie ulterior mi-a fost trecută si in Carnetul de munca - pentru ANUL I DE FACULTATE... atunci, cum ramane cu stagiul asimilat si apoi cu cel lucrat în acea perioadă..
Imi cer scuze, nu stiu cat de explicita am fost...
Deci concomitent cu desfășurarea la Zi a cursurilor am facut si practica de producție în Anul I, pt care am primit o adeverință, trecută ulterior în Cartea de Munca...
Am făcut practica de producție, tot la fel, chiar si in anul III, doar ca acea adeverință a ramas numai la Facultate, nu a mai ajuns si in Carnetul de Munca...
Multumesc muuult!

Carp Mircea a scris:

H.G.257/2011
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:

a) pentru pensia pentru limită de vârstă, anticipată și anticipată parțială:

– diploma de absolvire a învățământului universitar (original și copie) și adeverința din care să rezulte durata normală, perioada studiilor și faptul că acestea au fost urmate la zi;


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca am carte de munca anterior facultatii facuta la zi! cernatlarisa cernatlarisa Buna Ziua! In situatia in care inainte de a intra la facultate, respectiv in vacantele de vara am lucrat (cateva luni) si mi s-a intocmit carte de munca, este ... (vezi toată discuția)
Mi se poate spune exact cum se socotesc anii de studii superioare ... Mebriana Mebriana Mi se poate spune exact cum se socotesc anii de studii superioare la stagiul de cotizare pt pensie.( perioadă asimilată?) Concret ,am absolvit in perioada ... (vezi toată discuția)
Facultate kovacs_stefan kovacs_stefan Facultatea făcută la zi se consideră perioadă de cutizare? (vezi toată discuția)