Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se recuperează alocația de stat?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se recuperează alocația de stat?

Buna tuturor.
Am o rugăminte.
Îmi puteți spune cum ar trebui sa arate o cerere ( către instanță) de recuperare a alocației de stat pentru copii minori?
Sunt despărțita de tatăl copiilor mei din luna februarie.
În luna iunie am înaintat divorțul ( am cerut desfacerea căsătoriei, custodia exclusiva a minorilor).
Am avut două înfățișări ( o amânare pt că s-a pensionat o judecătoare și încă unul) la care s-au pus în discuție cererile și urmează probatoriul.
În toată această perioadă alocația de stat a copiilor a încasat-o tatăl copiilor, deoarece instituțiile la care am apelat mi-au spus că până nu se termina divorțul nu pot lua eu alocația.
Luna aceasta la sugestia cuiva am sunat la AJPIS unde mi s-a spus că se poate suspenda și transfera mie alocația, deasemenea că pot recupera banii încasați de tatăl copiilor ilegal, făcând o cerere către instanță....
Numai că nu prea știu cum să procedez. Mă puteți ajuta?
În baza procesului de divorţ, deschideţi o acţiune prin procedura de urgenţă "Ordonanţă preşedinţială" prin care solicitaţi transferarea alocaţiei copiilor pe numele dvs., întrucât sunteţi despărţită în fapt de tatăl copiilor din luna februarie 2017, copiii sunt în intreţinerea dvs. şi este urgent ca minorii să beneficieze de alocaţia de stat incasată actual de tata. Sunt îndeplinite cele 3 condiţii pentru admiterea cererii: urgenţa, vremelnicia şi neprejudecarea fondului.
Mulțumesc pentru răspuns