avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Alipire si dezmembrare terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Alipire si dezmembrare terenuri

Buna ziua , am mostenit o casa la tara si cand am intabulato am avut surpriza la curte proprietar statul si la gradina sa se afle pe un alt CF împreuna cu gradina unui vecin unde scrie proprietar CAP. Deci vecinul are un CF pe casa , eu alt CF pe casa si împreuna avem un alt CF pe gradina.Am fost la cadastru unde mi sa spus pt curte am nevoie de ordin prefect , dupa care trebuie sa alipesc : casa mea cu curte + casa vecinului cu curte + gradina intrun singur CF dupa care sa facem dezmembrarea , eu cu vecinul si sa ne intabulam fiecare pe dreptul nostru .Poate ma puteti ajuta cu ceva informatii pt ca mi se pare o tampenie , daca eu am CF meu pe casa si vecinul la fel corect ar fi sa dezmembram gradina care este comuna .Specific ca de la primarie sa eliberat adeverinta ca detinem terenul in proportie de 50 % eu si 50 % vecinul. Eu doresc sa vand aceasta proprietate dar din pacate am nevoie si de acte .Va rog frumos daca imi puteti oferi informatii cum sa procedez corect.
Cel mai recent răspuns: olyy23 , utilizator 22:50, 13 Decembrie 2017
olyy23 a scris:

Buna ziua , am mostenit o casa la tara si cand am intabulato am avut surpriza la curte proprietar statul si la gradina sa se afle pe un alt CF împreuna cu gradina unui vecin unde scrie proprietar CAP. Deci vecinul are un CF pe casa , eu alt CF pe casa si împreuna avem un alt CF pe gradina.Am fost la cadastru unde mi sa spus pt curte am nevoie de ordin prefect , dupa care trebuie sa alipesc : casa mea cu curte + casa vecinului cu curte + gradina intrun singur CF dupa care sa facem dezmembrarea , eu cu vecinul si sa ne intabulam fiecare pe dreptul nostru .Poate ma puteti ajuta cu ceva informatii pt ca mi se pare o tampenie , daca eu am CF meu pe casa si vecinul la fel corect ar fi sa dezmembram gradina care este comuna .Specific ca de la primarie sa eliberat adeverinta ca detinem terenul in proportie de 50 % eu si 50 % vecinul. Eu doresc sa vand aceasta proprietate dar din pacate am nevoie si de acte .Va rog frumos daca imi puteti oferi informatii cum sa procedez corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rectificare carte funciara pinco pinco Buna, am cumparat un teren intravilan ,in CF. apare trecut -gradina-, in realitate pe terenul meu (gradina) se gaseste 90% dintr-o casa , ce nu apare ... (vezi toată discuția)
Termenul de 3 ani din art.25(6) din l 10/2001 la cedo Torahus Torahus Subiect: termenul de 3 ani din art.25(6) din L 10/2001 la cedo Stie cineva daca Curtea Europeana - in interpretarea data masurilor de protectie a proprietatii ... (vezi toată discuția)
Teren mai putin decat in cf Transsive Transsive Buna ziua O problema de impartire teren. Situatia actuala nu corespunde cu actele. Am schimbat numarul CF-ului si numarul caselor. A fost odata un ... (vezi toată discuția)