Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Alipire si dezmembrare terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Alipire si dezmembrare terenuri

Buna ziua , am mostenit o casa la tara si cand am intabulato am avut surpriza la curte proprietar statul si la gradina sa se afle pe un alt CF împreuna cu gradina unui vecin unde scrie proprietar CAP. Deci vecinul are un CF pe casa , eu alt CF pe casa si împreuna avem un alt CF pe gradina.Am fost la cadastru unde mi sa spus pt curte am nevoie de ordin prefect , dupa care trebuie sa alipesc : casa mea cu curte + casa vecinului cu curte + gradina intrun singur CF dupa care sa facem dezmembrarea , eu cu vecinul si sa ne intabulam fiecare pe dreptul nostru .Poate ma puteti ajuta cu ceva informatii pt ca mi se pare o tampenie , daca eu am CF meu pe casa si vecinul la fel corect ar fi sa dezmembram gradina care este comuna .Specific ca de la primarie sa eliberat adeverinta ca detinem terenul in proportie de 50 % eu si 50 % vecinul. Eu doresc sa vand aceasta proprietate dar din pacate am nevoie si de acte .Va rog frumos daca imi puteti oferi informatii cum sa procedez corect.
olyy23 a scris:

Buna ziua , am mostenit o casa la tara si cand am intabulato am avut surpriza la curte proprietar statul si la gradina sa se afle pe un alt CF împreuna cu gradina unui vecin unde scrie proprietar CAP. Deci vecinul are un CF pe casa , eu alt CF pe casa si împreuna avem un alt CF pe gradina.Am fost la cadastru unde mi sa spus pt curte am nevoie de ordin prefect , dupa care trebuie sa alipesc : casa mea cu curte + casa vecinului cu curte + gradina intrun singur CF dupa care sa facem dezmembrarea , eu cu vecinul si sa ne intabulam fiecare pe dreptul nostru .Poate ma puteti ajuta cu ceva informatii pt ca mi se pare o tampenie , daca eu am CF meu pe casa si vecinul la fel corect ar fi sa dezmembram gradina care este comuna .Specific ca de la primarie sa eliberat adeverinta ca detinem terenul in proportie de 50 % eu si 50 % vecinul. Eu doresc sa vand aceasta proprietate dar din pacate am nevoie si de acte .Va rog frumos daca imi puteti oferi informatii cum sa procedez corect.