Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de odihna dupa revenirea din concediu pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de odihna dupa revenirea din concediu pentru ingrijirea copilului

Buna ziua! Numele meu este Adriana Popescu si as dori, daca puteti, sa ma ajutati cu un sfat. De curand m-am intors la serviciu din concediul de ingrijire a copilului si as dori sa ma lamuriti cu cateva aspecte referitoare la concediul de odihna. In perioada 11.01.2015-15.05.2016 am fost in concediu pre si post natal iar incepand cu 16.05.2016 am intrat in concediu de ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani (ar fi fost 21.02.2018). Totusi, incepand cu data de 4 decembrie 2017 mi-am reluat activitatea iar intrebarea mea este: pentru anul 2016 mai am dreptul la concediul de odihna pentru perioada in care am fost in concediu pre si post natal avand in vedere ca nu mi-am luat deloc concediul de odihna in acel an? Se pot lua si acum acele zile de concediu sau acel concediu pe care nu l-am luat l-am pierdut definitiv? Astept cu interes raspunsul dvs si va multumesc frumos!
Pentru anul 2016 aveti dreptul la concediul de odihna pentru perioada in care ati fost in concediu pre si post natal .

Angajatorul este obligat
sa va acorde CO aferent anului 2016 pana la data de 01.07.2018.
Multumesc frumos pentru raspuns. Imi puteti spune si unde anume in lege este stipulat acest lucru?
Art.146 alin.2 C.mun
Multumesc frumos pt amabilitate si raspuns!