Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate CMI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate CMI

Buna ziua ,
Suntem un Cabinet Medical Individual ( Medicina de familie ) si d-na doctor doreste sa faca un imprumut la o banca comerciala ( nu poate ca persoana fizica , il acceseaza pe CMI ) cu scopul de a plati CAS medic pentru anul 2016 !
Intrebarea noastra este daca acest imprumut poate fi trecut la categoria VENIT in Registrul de incasari si plati al CMI iar plata CAS-ului la rubrica CHELTUIELI.
Va multumesc anticipat pentru raspuns !
Nu sunt venituri. Va redau din codul fical art. 68 (3) Nu sunt considerate venituri brute:

a) aporturile în numerar sau echivalentul în lei al aporturilor în natură făcute la începerea unei activități sau în cursul desfășurării acesteia;

b) sumele primite sub formă de credite bancare sau de împrumuturi de la persoane fizice sau juridice;
Va multumesc !