Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Despre plata anticipata a venitului previzionat ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Despre plata anticipata a venitului previzionat specific unei Î.I.

Sunt intreprinzator detinator de Întreprindere Individuală si, la inceperea activitatii, am estimat ca voi realiza un venit la o anumita valoare , venit pe care l-am estimat prin declaratia data la ANAF . La sfarsitul anului am primitdecizia de impunere prin care ANAF stabileste plata imperativa a impozitului si CASS functie de valoarea proprie estimata si declarata anterior. De la data declararii venitului catre ANAF pana la data maxima a termenului de plata stabilit prin decizia de impunere ( de catre acelasi ANAF) nu am realizat niciun venit in cadrul intreprinderii Individuale. Cum trebuie sa procedez in acest caz, deoarece s-a stabilit imperativ plata impozitului si CASS, de catre ANAF, pentru venituri preconizate pe care nu le-am realizat deloc faptic?
Asta e prevederea din codul fiscal si de aceea platile anticipate trimestriale care trebuie sa le faceti in timpul anului in contul impozitului pe venit si a contributiilor sociale snt calculate fata de acel venit estimat declarati de dumneavoastra prin d220. Nu mai puteti sa revniti ci sa platiti acele valori iar anul urmator dupa depunerea declaratiei 200 cu situatia concreta realizata in anul precedent, veti primi acasa decizie de impunere in care se face regularizarea si daca vor rezulta valori platite in plus, se vor restitui sau cu ele vor fi compensate valorile de plata de anul urmator, la cererea dumneavoastra, nu automat..