Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... accesiune , superficie , proprietate ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

accesiune , superficie , proprietate ?

Trei cuvinte f. importante.Sfatuiti-ma si pe mine in urmatoarea speta :In anul 1992 am construit la etajul casei parintesti un apartament format din 2 camere ,hol,baie si bucatarie , cu un pod inalt transformat in mansarda dupa nasterea unui copil (2000),iar in curte un garaj .In anul 1999 m-au dibuit cei de la primarie si au vrut sa ma amendeze dar nu se mai putea ( prescriere 2 ani L 50/1991). Am depus o cerere in instanta , prin care sa se constate ca sunt constructorul de buna credinta al apartamentului , ceea ce s-a si intamplat , printr-o sentinta def. si irev., dar am omis sa cer calitatea si pt. garaj. In anul 2008 am facut cadastru si la intabulare mi-au cerut o conventie de superficie cu proprietarul terenului,(incheiata ), dupa care mi s-a intabulat dreptul de proprietate pe apartament -prin accesiune !!!. Intrebarea este : pot face acum o cerere similara pt . garaj si mansarda, tinand seama de faptul ca sunt prinse in cadastru dar nu sunt intabulate ???
Tot accesiunea imobiliara artificiala e operanta in cauza.
Adresati-va judecatoriei in a carei raza teritoriala e situat bunul imobil.;)