Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Certificat medico legal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Certificat medico legal

Cum pot obține un certificat medico legal dacă au trecut 30 zile de la datat accidentului? Nu vreau sa-i fac plângere șoferului sau sa-i cer daune, îmi trebuie la firma de asigurări. Multumesc
Va adresati medicului legist. Dupa caz, medicul legist va poate examina pentru a constata urmele traumatismelor suferite. Procedura medico-legala aplicata va trebui platita.
Va trebui sa detineti documente medicale care sa ateste producerea evenimentului (prezentare la urgente, diagnostic/ traumatisme suferite, tratament aplicat, spitalizare, recomandari medicale, etc.).
In cazul dvs. cu adresa de la Politie in situatia existentei unui dosar penal de vatamare corporala din culpa.Ca va trebuie la asigurari e in regula, dar posibil ca la un momentdat sa incheiati un contract de tranzactie in care e specificat ca declarati pe proprie raspundere ca ati formulat plangere prealabila pentru tragere la raspundere penala a vinovatului... sau o parte din bani sa ii dati inapoi in cazul schimbarii vinovatiei. Ne puteti descrie in mare cum s-a petrecut accidentul si ce calitate aveati. Va recomand sa fiti reprezentata atat in dosarul penal, cat si in relatia cu societatea de asigurare.