Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reziliere contract de superficie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reziliere contract de superficie

Bună seara, Sunt proprietarul unul teren arabil în extravilan în suprafață de 5,5 ha. În anul 2010 am încheiat un contract de superficie cu o firma care se ocupa de construcția unor.centrale eoliene. Suprafata pusa la dispoziție a fost de 2715 m, necesari construcție centralei. Aceasta suprafață a fost dezmembrata cu documente legale din întreg lotul de 5,5 ha și dețin cărți funciare pentru ambele loturi. Din 2010 și pana în prezent firma nu a construit nimic pe acest teren, ba mai mult și a suspendat activitatea în 2014 printr o decizie a Registrului Comerțului. Termenul de suspendare a activității a fost pana pe data de 09.12.2017. În contractul de superficie este prevazut ca activitatea de construcție a centralei eoliene sa fie făcută în perioada de 3 la 5 ani. Firma nu și a respectat angajamentul și asa cum v am relatat în 2014 și a suspendat activitatea pentru 3 ani. As dori sa reziliez contractul, având în vedere faptul ca doresc sa vând terenul și am probleme cu potențialii cumpărători, deoarece în cărțile funciare sunt trecute dreptul de superficie și respectiv de servitute. Va rog sa ma îndrumați ce ar trebui sa fac pentru rezilierea contractului și care ar fi pași care ar trebui urmați. Va mulțumesc anticipat!
Ar trebui notificati, vazut contractul, plata... Ar parea o rezolutiune din culpa firmei.
Va multumesc frumos!