Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită pensie de întreținere. Cum e ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită pensie de întreținere. Cum e posibil, dacă sunt cu plata la zi?

Este legal si se poate infiinta o executare silita pentru pensia de intretinere care urmeaza a fi platita de la data curenta pana la majoratul copilului? Mentionez ca platesc pensia de intretinere benevol in contul bancar pus la dispozitie de mama copilului, iar plata pensiei este la zi.
Manuela Rășină, administrator
nu se poate infiinta poprire daca sunteti cu plata la zi, puteti contesta executarea.
Se poate cere executarea daca pensia e stabilita in procent si executorul face adresa la itm si se constata ca platiti mai putin decat ar trebui.
gi-jane2, moderator
Am pus intrebarea pentru ca am primit executare silita cu infiintare de la data de 01.12.2017 pana la majoratul copilului. Mentionez ca anterior primirii executarii am fost personal la executorul judecatoresc si i-am dus cu adresa de inaintare extrasele de cont cu plata pensiei de intretinere pana in luna noiembrie inclusiv. Pensia de intretinere este stabilita in procent de 16,5% mai avand un minor in intretinere. Este legala aceasta executare silita pe care am primit-o?
MVictor2017, utilizator
Faceti contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati primit instiintarea.
Multumesc pentru raspuns.
Ma faceti si executorului adresa sa va comunice actele dosarului sa vedeti si dv. cererea creditorului.