Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare contract de munca extern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare contract de munca extern

Bunaziua, as dori sa va expun cazul meu si sa va intreb daca la mijloc este o nedreptate.
In urma cu 6 luni am fost chemat la un interviu de compania X (nu voi divulga numele pana nu sunt sigur ca acuzatiile sunt fondate), interviu la care am fost supus unui test tehnic pentru un post cu cunostinte in domeniul de baze de date/SQL, test destul de usor iar la oferta am cerut o anumita suma de bani in functie de cate cunostinte mi s-au cerut. Ulterior, am fost chemat la interviu de firma Y care lucreaza cu firma X printr-un contract unde eu urma sa fiu extern angajat de firma X pentru firma Y. La firma Y mi s-a dat un test mult mai tehnic si mi s-au cerut mult mai multe cunostinte, la finalul interviului mi s-au cerut din nou pretentiile salariale iar in vederea faptului cunostintelor mai avansate cerute am marit cererea initiala cu 1000 de lei. Dupa aceste interviuri am fost contactat de firma X unde mi s-au oferit mai putini bani, mi s-a oferit minimul care l-am cerut prima oara, dar compania Y nu a stiut despre asta si a continuat sa ma plateasca suma totala pe care am cerut-o la ei, adica undeva la 1000 si ceva de lei in plus.

Intrebarea este, exista o nedreptate aici la mijloc prin faptul ca firma Y ma plateste o anumita suma crezand ca ajung la mine deoarece asa am negociat dar firma X imi pastreaza o parte din ei si imi dau doar cat am negociat cu ei?
Buna seara,
Aveti un contract de munca temporara sau un contract individual de munca? Puteti sa va dati seama destul de usor.....este titlul contractului pe care l-ati semnat. In functie de acest raspuns putem sa va dam mai multe detalii.
Nu cred ca are relevanta denumirea contractului , atat timp cat salariul acordat/negociat este specificat in cuprinsul acestuia.
Eu cred ca are, intrucat este vorba de suma pe care o incaseaza angajatorul lui "fases" (firma X) de la clientul sau (firma Y). Daca e vorba de CMT diferenta poate reprezenta contributiile+comisionul firmei X.
Atat timp cat a negociat un salariu, este treaba angajatorului cat a negociat cu firma Y.
Este vorba de un CIM. Partea mai urata sa zicem asa, este faptul ca tot eu am negociat cu firma Y fara sa stiu in acest fel ca negociez doar pentru a mari comisionul firmei X.
fases, utilizator