Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot pierde copilul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot pierde copilul?

Am o fetita de 10 ani din prima casatorie.
Al doilea sot este agresiv verbal si fizic cu ea.
Primul sot imi poate lua copilul?
~ Conținut șters la cerere ~
Avand in vedere ca fiica dvs este in pericol in acel mediu, exista posibilitatea ca fostul sot sa intenteze actiune in instanta pentru stabilirea locuintei fetitei la domiciliul sau.
Pai , nu e mai bine sa vi-l ia decat sa fie terorizata de sotul dvs ? Dvs cum de permiteti asta ?

Nu mai deschideti mai multe subiecte pe aceeasi tema.
gi-jane2, moderator
Dacă se exercită agresiuni asupra copilului situatia este foarte complicată.
Ar avea sanse tatăl copilului sa castige procesul.
Depinde însă de mult mai multe lucruri deoarece de la.generic la concret poate fi un drum foarte lung și orice proces presupune o administrare de probe.
Trebuie sa va gânditi foarte bine cum să procedati.
Oare nu ar fi bine sa divortati?
Potrivit legii, este interzisa savarsirea oricarui act de violenta asupra minorului, astfel incat instanta poate considera indreptatita sesizarea celuilalt parinte.