avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot pierde copilul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot pierde copilul?

Am o fetita de 10 ani din prima casatorie.
Al doilea sot este agresiv verbal si fizic cu ea.
Primul sot imi poate lua copilul?
Cel mai recent răspuns: ContSters451470 , utilizator 16:13, 21 Decembrie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avand in vedere ca fiica dvs este in pericol in acel mediu, exista posibilitatea ca fostul sot sa intenteze actiune in instanta pentru stabilirea locuintei fetitei la domiciliul sau.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai , nu e mai bine sa vi-l ia decat sa fie terorizata de sotul dvs ? Dvs cum de permiteti asta ?

Nu mai deschideti mai multe subiecte pe aceeasi tema.
Ultima modificare: Joi, 21 Decembrie 2017
gi-jane2, moderator
Dacă se exercită agresiuni asupra copilului situatia este foarte complicată.
Ar avea sanse tatăl copilului sa castige procesul.
Depinde însă de mult mai multe lucruri deoarece de la.generic la concret poate fi un drum foarte lung și orice proces presupune o administrare de probe.
Trebuie sa va gânditi foarte bine cum să procedati.
Oare nu ar fi bine sa divortati?
Potrivit legii, este interzisa savarsirea oricarui act de violenta asupra minorului, astfel incat instanta poate considera indreptatita sesizarea celuilalt parinte.

Alte discuții în legătură

Divort si custodie mirel1987 mirel1987 Buna Ziua! Ma numesc Simona, am 27 de ani. casatorita. Avem o fetita impreuna in varsta de 3 anisori. de ceva timp nu ma mai pot intelege cu sotul, este ... (vezi toată discuția)
Buna seara!- imi pot lua copilul de la tata? Roxx07 Roxx07 Nu stiu cum sa procedez de aceea am ales sa va cer un sfat. Am divortat in 2008, cu doi copii din care unul a fost dat tatalui si unul mie. Tatal a inceput sa ... (vezi toată discuția)
Custodie unica raluklly raluklly pot sa obtin custodia unica a copilei mele de 1 an?eu vreau custodia unica deoarece mediul in care fostul sot vrea sa imi duca copilul in cazul unei custodii ... (vezi toată discuția)