Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Violență verbală și abuz psihic. Vreau să ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Violență verbală și abuz psihic. Vreau să divorțez, dar pot pierde copilul?

Buna seara situatia este sa o pot face in rezumat sotul este violent verbal in fiecare zi mai exact se intreaba de ce ma ma tine Dumnezeu pe pamant?cas proasta cas tampita la el toata lumea ii asa el este cel mai destept nu mai pot dar avem un copil de 4 ani si mi frica sa nul pierd. Avem o firma de transport el lucreaza pe tir si eu acasa ca cordonator transport.Nu as vrea nimic din astea in momentul asta vreau doar pace.Dar daca am divorta eu automat nu as avea servici pana sa imi gasesc iar .Locuinta as avea la mama ii ok.Da el zice ca plateste avocat ii da cat mai mult si imi ia copilul.Copilul ii invata doar cu mine plus are un retard usor nu vb.ii dependent total de mine.Da o zis ca copilul seamana cu mine.Sa mai adaug ca o fc inchisoare in Germania acum 2 ani.Ce ma sfatuiti va rog?Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Problema poate fi complicata dar se poate si rezolva.

Daca aveti unde sa locuiti si el este agresiv fizic si verbal aveti sanse sa castigati copilul.
Va veti gasi si loc de munca.

Nu incercati insa sa deschideti procesul pana nu consultati un avocat pentru a va analiza intreaga situatie, probele pe care le aveti in aparare si alte lucruri care pot conta foarte mult la un proces.

E posibil ca procesul sa fie dificil dar aceasta nu inseamna ca l-ati pierde.
Depinde si cat de bine sau de rau va veti judeca.
Sa va cautati de munca, apoi va mutati la mama cu tot cu copil. Ambii parinti vor exercita autoritatea parinteasca, iar locuinta copilului va fi la dvs, data fiind varsta copilului si faptul ca dvs va acupati de el.
Poate sa dea oricat la avocat, dar nu hotaraste avocatul, ci instanta pe baza probelor administrate.
Acuma ganditi si dvs logic.. cum sa stea copilul la el, cat el munceste pe tir si e mai mereu plecat ?
Puteti pleca impreuna cu copilul. Aveti locuinta la mama dvs, va veti gasi si de lucru,urmand ca mama sa va ajute in perioada cat sunteti la munca. Tatal este obligat si el sa contribuie la intretinerea copilului.

Introduceti actiunede divort din culpa lui, custodia va fi comuna, solicitati locuinta la mama.Ar fi f bine daca ati avea si martori care sa confirme violenta verbala si comportamentul lui vis a vis de dvs si de copil.

Nu va lasati influentata de santajul emotional cu copilul caci nu il poate lua atata timp cat dvs sunteti cea implicata in cresterea si supravegherea lui.