avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte apartament sot si sotie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte apartament sot si sotie

Tatal meu a cumparat un apartament la care a participat si sotia cu 20% din valoarea apartamentului, desii in acte e trecut doar tatal meu,La anu vreau ca tatal meu sa ni-l doneze noua.Intrebarea mea e daca se poate specifica undeva ca sotia sa aibe drept asupra imobilului de 20% ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Decembrie 2017
ContSters212553, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters212553 , utilizator 22:00, 30 Decembrie 2017
La donație, e alta poveste.

Userul de donatie face vorbire nu de vanzare -cumparare. Citez: La anu vreau ca tatal meu sa ni-l doneze noua.
Exact ,noi vrem donatie si atunci e cel mai bine daca se poate face asa din care sa reiasa ca 3 sferturi am eu parte si un sfert sotia,fara sa mai facem actul celalalt.
Acea conventie matrimoniala unde se poate face si cat ar costa?Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
La orice birou notarial se poate încheia.
Totusi...
"Tata să ni-l doneze noua". Adica dvs si soției. Si doriti ca sotia sa dețină 1/5 din imobil, iar dvs 4/5.
De ce? Care e rațiunea? Dacă scopul e să fie al amândurora, de ce nu in mod egal?
Ca sotia cu atat a participat cand l-a cumparat tatal meu.
Apartamentul a fost cumparat de tatal dvs si de soție?
Adică de socru și de nora?

Alte discuții în legătură

Buna ziua, sunt in situatia unui partaj si totul a inceput acum ... lenovo73 lenovo73 Buna ziua, Sunt in situatia unui partaj si totul a inceput acum 20 de ani. Sotul meu a cumparat in trecut o garsoniera devenind proprietar pe acea garsoniera ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa conțină actul de cumpărare a unui imobil pentru ... MichaelaNicola MichaelaNicola Ce trebuie sa conțină actul de cumpărare a unui imobil pentru copilul meu (căsătorit) pentru a-i asigura dreptul exclusiv de proprietate ? Cumpărat de ... (vezi toată discuția)
Cota parte proprietate si modificare cota parte Mihaivl1 Mihaivl1 Buna ziua, Eu impreuna cu sotia dorim sa achizitionam un imobil. Parintii sotiei vor sa ne sprijine cu o suma de bani, pe care sa ii transmita sotiei prin ... (vezi toată discuția)