Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte apartament sot si sotie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte apartament sot si sotie

Tatal meu a cumparat un apartament la care a participat si sotia cu 20% din valoarea apartamentului, desii in acte e trecut doar tatal meu,La anu vreau ca tatal meu sa ni-l doneze noua.Intrebarea mea e daca se poate specifica undeva ca sotia sa aibe drept asupra imobilului de 20% ?
ContSters212553, utilizator
La donație, e alta poveste.

Userul de donatie face vorbire nu de vanzare -cumparare. Citez: La anu vreau ca tatal meu sa ni-l doneze noua.
Exact ,noi vrem donatie si atunci e cel mai bine daca se poate face asa din care sa reiasa ca 3 sferturi am eu parte si un sfert sotia,fara sa mai facem actul celalalt.
Acea conventie matrimoniala unde se poate face si cat ar costa?Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
La orice birou notarial se poate încheia.
Totusi...
"Tata să ni-l doneze noua". Adica dvs si soției. Si doriti ca sotia sa dețină 1/5 din imobil, iar dvs 4/5.
De ce? Care e rațiunea? Dacă scopul e să fie al amândurora, de ce nu in mod egal?
Ca sotia cu atat a participat cand l-a cumparat tatal meu.
Apartamentul a fost cumparat de tatal dvs si de soție?
Adică de socru și de nora?