Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Renta viagera agricola.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Renta viagera agricola.

Anul acesta am implinit varsta de 67 ani.Cu respect,doresc sa stiu daca am dreptul la renta viagera agricola,avand in proprietate suprafata de 5 ha teren agricol pe care l/am arendat. Aceasta,in contextul modificarii titlului IX din Legea 247/2005 prin ordinul comun MADR/MFP nr.296/2327/2017.Va multumesc anticipat.
Un Ordin nu poate modifica o lege.

Beneficiază de rentă viageră agricolă persoana fizică în vârstă de peste 62 de ani și care deține în proprietate până la 10 ha teren cu destinație agricolă situat în extravilan, pe care le înstrăinează prin acte între vii sau arendează aceste terenuri cu destinație agricolă ori încheie acord cu investitorul, cu respectarea prevederilor art. 4 alin. (13) din Legea nr. 1/2000, cu modificările și completările ulterioare, după intrarea în vigoare a Legii nr. 247/2005 privind reforma în domeniile proprietății și justiției, precum și unele măsuri adiacente, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare lege.