Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire pentru copilul din actuala căsătorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire pentru copilul din actuala căsătorie

suntem sot si sotie in varsta de 53 ani, avem un copil de 10 ani. mama sotului are 78 de ani si locuieste intr un apartament , iar noi locuim in altul care este jumatate al dansei si jumatate al sotului. din alta casatorie eu am doi copii si sotul acelasi numar. putem face ceva pt a asigura copilul nostru mic?
Buna seara,
Da, sa vindeti bunurile avute in comun celui mic.
Nu puteti obliga pe soacra dumneavoastra sa faca acte de vanzare cumparare sau de donatie.
Sa-l asigurati, in ce sens?
Oricum, in caz de deces copilul de 10 ani va avea acelaesi drepturi la succesiune, ca si ceilalti copii ai dvs si ai sotului.
Vanzare nu ii puteti face pentru ca:
1. E minor si nu poate semna acte de dispozitie
2. Nu are bani sa cumpere, iar pentru ca vanzarea sa fie valabila, cumparatorul trebuie sa faca dovada achitarii pretului. Are un copil de 10 ani in cont niste mii de euro?