Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit pe venit persoana handicap. Salariu 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit pe venit persoana handicap. Salariu 2018

Buna dimineata,

Imi poate raspunde cineva va rog daca s-a dat o lege privind persoanele cu handicap pentru scutirea de impozit pe salariu ? Pana acum era cea de 16%, insa cu noile legi ar veni 10%.

Exista vreo lege care spune ca persoanele cu handicap vor fi in continuare scutite de impozit, doar ca acum, doar de cei 10% ? Daca da, imi puteti spune va rog care este aceea ?

Multumesc anticipat !
Paragraful din Codul fiscal referitor la scutirea de impozit pentru persoanele cu handicap accentuat sau grav nu s-a schimbat. Deci, veți beneficia de scutire în continuare.