Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alta declaratie la postul de politie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alta declaratie la postul de politie

buna ziua. am si eu o nedumerire. in urama cu 2 luni am fost prins conducand o manina cu numere rosii exiprate...#-o nu intru in detalii, k probabil stitim poveztea, deoarece vam mai scris. dar ieri, am fost sunat de la postul de politie pe raza caruia sa intamplat pt a ma prezenta maine, din nou la e ei k sa dau o declaratie. Ce nedumerire am: eu stiam k trebuie sa ma prezinty la procuratura pt o noua declaratie, nu la postul de politie, si de ce tre sa mai dau o declaratie acolo? nu am dat deja una? va multumesc mult
Daca ati fost sunat, va sfatuiesc sa mergeti (presupun ca sunt nevoie de lamuriri suplimentare)...legal ar fi fost sa va trimita o citatie sau macar o invitatie in scris, dar daca veti merge oricum si va veti completa declaratia, veti da dovada de buna-credinta - e posibil sa mai dureze pana ajunge la parchet!
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Da stimate domn avocat, este firesc ca ma voi duce la postul de politie pentru lamuriri. Dar ce sa inteleg, ca dosarul meu nu a fost trimis mai de parte in instanta? va multumesc mult
Deci sa inteleg faptul k in tot acest timp dosarul meu penal a fost la postul de politie? si nu a fost inaintat la procuratura? va rog sa ma lamuriti si p mine, deoarece maine ma prezint la politie si vreau sa fiu inforamat (daca doriti) despre aspectele acestea. va multumesc
Da , se efectuaeaza inca cercetari de catre agentii de politie , ulterior , procurorul va propune o solutie.

Nicidecum nu s-a dispus trimiterea in judecata .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc pentru ca m-ati lamurit =D>, avand in vedere ca eu nu stiu nimic despre acest dosar, unde se afla in acest moment, sau ce se intampla cu el.
Deci dosarul meu nu a fost inaintat procurorului, ci ramas la politia care l-a intocmit, pentru strangerea da probe si dovezi. O mica nelamurire as mai avea. Pot sa imi iau dovada de circulatie? (mentionez k prima dovada primita a fost fara drept de circulatie). Va multumesc foarte mult