Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce șanse am, ca tată, să câștig custodia unuia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce șanse am, ca tată, să câștig custodia unuia dintre copii?

Ce sanse am sa primesc dreptul ca unul dintre copii sa ramana la casa mea dupa divort? Pot dovedi cu martori si poze sau filmari ca majoritatea timpului a stat cu mine sau a mers in concediu, parintii mei au stat cu fetita inca de cand avea 1 an. Fetita are 4 ani. Mai avem inca o fetita.
Manuela Rășină, administrator
Se vor analiza toate aspectele.
Dacă se confirmă că minorul este atasat moral de dvs. aveti sanse.
Problema este ca nu va fi deloc ușor să dovediți în instanță decat daca va fi un proces bazat pe imparțialitate.
Dacă Judecatorul tine cu una din părți si o ajuta poate decide soarta procesului.
Pentru a beneficia de un proces care sa aiba la baza imparțialitatea depinde de multi factori si in egala masura si raspunsul la întrebare depinde de mai multi factori.
Ca sa nu aveti probleme este indicat sa aveti avocat care sa vegheze la apărarea drepturilor dvs. in cursul procesului si sa ia atitudine daca au loc nereguli...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Trebuie sa fie si copilul audiat? Are varsta de 4 ani.
Sansele sunt infime ca sa nu spun ca nu aveti nici o sansa,practica este de custodie comuna si stabilirea domiciliului la mama si in nici un caz minorii sa fie despartiti.Singura varianta in care puteti avea sanse este sa dovediti ca mama a abandonat copii.ii pune in primejdie,are probleme psihice alcolism,dependenta droguri ,probleme care nu o fac apta sa asigure dezvoltarea fizica si psihica a minorilor.
Copilul nu va fi ascultat de instanța.
Vârsta copilului o favorizează pe mama la proces.
~ Conținut șters la cerere ~