avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Banii pe concediu de odihna 2017, neefectuat.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Banii pe concediu de odihna 2017, neefectuat.

Buna ziua si La multi ani!
Bugetar, concediu medical cod 14 din Februarie 2017 decedat in 20 Dec 2017, nu a efectuat concediu de odihna pentru anul 2017.

Ce drepturi legale ar trebui sa aiba in situatia respectiva sau daca nu cumva in aceasta situatie, fiind aproape tot anul in concediu medical, nu mai beneficiaza de compensarea in bani?

Sa aveti un an fericit si linistit?

Ultima modificare: Marți, 2 Ianuarie 2018
nuzicacu, utilizator
Cel mai recent răspuns: nuzicacu , utilizator 17:35, 2 Ianuarie 2018
Concediul de odihna se acorda proportional cu timpul lucrat, daca a fost in medical tot anul atunci ar trebui sa fie platita o indemnizatie de c.o. pentru luna zilele din ianuarie.
Compensarea in bani a CO neefectuat este posibila numai in situatia in care inceteaza c.i.m.

In speta, angajatorul are obligatia sa acorde CO neefectuat in anul 2017 pana la data de 01.07.2019.
Ultima modificare: Marți, 2 Ianuarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
@Cornel Vasile aveti dreptate, perioada de c.o. nu mai este afectata de concediul medical.

www.avocatnet.ro/articol_434...
@ cyan: Sunt putin cotrariat fata de ce am gasit tot pe aici pe Forum pagina: www.avocatnet.ro/articol_446...
.................În plus, dacă incapacitatea temporară de muncă durează un întreg an calendaristic, angajatorul trebuie să acorde concediul de odihnă anual într-o perioadă de 18 luni, începând cu anul următor celui în care salariatul s-a aflat în concediu medical.



@Cornel Vasile: Nu stiu daca ati citit in intregime intrebarea mea dar la raspunsul dumneavoastra, vin si intreb:
Decesul angajatului conduce sau nu la o incetare a c.i.m.?
Ultima modificare: Marți, 2 Ianuarie 2018
nuzicacu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Decesul angajatului are ca efect incetarea de drept a c.i.m.,in baza art.56 lit.a C.mun.

Raspunsul meu este pe deplin in concordanta cu intrebarea dvs.

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna obligatoriu elena_gg elena_gg Buna seara, Am contract de munca individual ca bugetar din ianuarie 2015, in tot acest timp nu am avut concediu de odihna. Nu am dorit concediu de odihna si ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna la iesirea la pensie. neculai29 neculai29 Mentionez ca in luna septembrie 2015 am iesit la pensie si mai aveam de efectuat 6 zile de C.O. pe anul in curs din cele 20 . Mai am dreptul la plata celor 6 ... (vezi toată discuția)
Concediu impus de angajator sau compensare Cassy90 Cassy90 Buna ziua! firma la care lucrez ne-a anuntat ca putem fi compensati pentru concediul neefectual pe anul acesta.. A devenit legala aceasta optiune?? Cat timp nu ... (vezi toată discuția)