Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Informatie pentru schimbare buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Informatie pentru schimbare buletin

Buna ziua ad avea o intrebare trebuie sa imi schimb buletinul ad vrea sa stiu daca fac procura la cineva sa mearga in locul meu acea procura se poate face la oricare notar din strainatate apostilata si tradusa in tara
Buna ziua,
Da la orice notar sau la ambasada unde trebuie sa mergeti sa faceti fotografia.
"În situaţia cetăţenilor români care au domiciliul în România şi se află temporar în străinătate, eliberarea cărţii de identitate se poate face prin intermediul altei persoane, pe bază de procură specială, autentificată la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României din ţara în care se află solicitantul. În cuprinsul procurii trebuie să se regăsească, în mod obligatoriu, scopul pentru care aceasta a fost eliberată, respectiv depunerea cererii pentru eliberarea actului de identitate şi/sau ridicarea actului de identitate."
(pct.1 - [ link extern ] )