Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine moștenește?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine moștenește?

Bună seara. Am un văr care a decedat ieri iar părinții i-au decedat in urma cu un an. Nu este insurat, nu are copii, nu are frati sau surori. Are ca rude doi frați și o sora de-ai tatalui sau, o sora de -a mamei sale și 5 veri primari (de la 3 surori decedate) tot din partea mamei sale. Cine va fi mostenitor legal? (Ma intereseaza aspectul legal, nu daca am eu dreptul la ceva!)
Multumesc anticipat
silvia1, utilizator
Buna seara
In lipsa fratilor si al surorilor defunctului, la mostenire vor veni rudele de gradul 3 si 4 adica unchii si matusile sale.
Mulțumesc mult pt răspuns.