Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare nume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare nume

buna ziua, doresc sa imi schimb numele deoarece port numele tatalui care este decedat si nici nu a fost casatorit cu mama, nici nu a stat niciodata cu noi, el avand o alta familie, si doresc sa preiau numele mamei care este si ea decedata. ma poate ajuta cineva ? multumesc
Buna ziua,
Puteti sa schimbati numele pe cale administrativa respectand prevederile Ordonanţei Guvernului României nr. 41/2003 – privind dobândirea şi schimbarea pe cale administrativă a numelor persoanelor fizice.
Urmati pasii din lincul de mai jos.
[ link extern ] /
va foarte multumesc, as prefera sa gasesc , pana acum nu a vrut nici unul, un avocat care sa se ocupe. dureaza mai putin din cate stiu.