Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Transcriere certificat de naștere britanic în care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Transcriere certificat de naștere britanic în care figurează tatăl biologic, nu soțul mamei

Buna ziua am și eu o întrebare de curând am născut in uk eu in acte sunt căsătorită cu altcineva încă dar de câțiva ani suntem separați eu am un copil din alta relație acum iam făcut copilului certificat de naștere britanic pe care nume a fost trecut copilul a tatălui biologic cu acest certificat trebuie făcut și românesc vreau sa va întreb dacă îl fac și pe cel românesc va rămâne copilul pe numele tatăl biologic sau obligatoriu va fi trecut pe numele la soț care Menționez nu este tatăl copilului și curând voi fi și divorțată va multumesc
Potrivit legislației romane, tatăl copilului este soțul mamei.
Dacă tatăl biologic este altul, soțul dvs trebuie să introducă o acțiune în tăgada paternitatii. Pana cand instanța constata cine este tatăl biologic, pe certificatul de nastere va figura soțul dvs.