Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Studenta fara loc de munca,copil 1 an si 6 luni si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Studenta fara loc de munca,copil 1 an si 6 luni si insarcinata, informatii despre divort in acest caz

Sunt studenta ,cu un copil de 1 an si 6 luni si insarcinata in 4 luni cu al doilea. Sotul este dependent de pornografie si asta ne afecteaza viata de zi cu zi. Situatia nu este noua,dar de cand s-a nascut primul copil, viata noastra este plina de certuri, invinuiri,injosiri, eu ca sotie nu am parte de ajutor in treburile gospodaresti, iar copilul este privat de atentia tatalui,atunci cand el este acasa, tatal petrecand mult timp in fata laptopul,sau sta innchis in baie,pe telefon. Recunoaste ca este dependent,am purtat nenumarate discutii pe tema, fara rezultat. In schimb,relatia noastra inter umana,nu aduc in discutie alte aspecte, a devenit dezastruoasa,el devenind desensibilizat,absent ,chiar daca este fizic prezent. Nici chiar conditiile mele medicale nu il "impresioneaza", el dorindu-si doar propria satisfactie,chiar daca asta implica injosirea mea ca fiinta.
E o situatie grea,sensibila,asa ca doresc si va rog sa raspundeti in mod adecvat,fara morala .
In cazul prezentat mai sus si al unui divort ,ce sanse as avea sa mi se ofere custodia copiilor ? Mentionez ca dupa casatorie,am achizitionat un apartament si masina,iar sotul are un serviciu foarte bine platit. Stiu ca aceste lucruri sunt in defavoarea mea,dar nu mi-as dori ca ai mei copii sa creasca martori ai umilintelor,certurilor si santajurilor emotionale. Momentan,suntem impreuna datorita santajului emotional ca nu as avea nicio sansa sa pastrez copii in custodia mea,neavand serviciu.
ContSters452381, utilizator
Cam complicat fara casa si venituri,Daca bagati maine divort, casa si masina se impart 50% 50% sunt bunuri dobandite in timpul casatoriei, insa cine pleaca din apartament trebuie sa primeasca 50% din contravaloare si nu cred ca va permiteti sa platiti rata, sa cresteti si 2 copii si sa-i dati si lui banii pe 50%, din cei probabil 1200 ron de la primul copil plus pensia pe care o sa o primiti de la el.In plus aveti 3 procese, divort, partaj, custodie alti bani alta nebunie.La partaj se cere 3% din valoare si va costa alti bani, probabil 1000 euro la cel care ramane casa.....
Acum daca el castiga bine, pensia va fi de 33% din veniturile lui pt doi copii, mai bine zis de pana in 33% adica poate sa fie si 30 sau 25% dar deobicei instanta merge pana la maxim 33% mai ales ca vb de 2 copii.
Deci dvs ati avea 1200 de la primul copil + 1200 de la al doile copil si 33% din salariul lui adica poate inca 1-2000 ron depinde cat are pe cartea de munca.
Va santajeaza psihic pentru ca e bolnav, pornografia nu e un lucru rau dar sa nu abuzezi de ea.Ar trebui sa-i explicati ca nu mai rezistati si ca sunteti dispusa sa va despartiti in orice conditii daca nu merge.mergeti la psiholog.consiliere parentala.
Copii nu are cum sa-i ia, varianta cea mai rea este ca dvs sa parasiti domiciliul, va inchiriati 2 camere, 200-250 euro plus cheltuieli, aveti venituri de 1200 + 1200 +33% din salariul lui.Copii sunt mici, pana in 2 ani primul inteleg plus o sa aveti un nou nascut, nu aveti cum sa pierdeti copiii, cand sunt mici se incredinteaza mamei atat timp cat are un ocoperis, un ban, atat timp cat nu se prostitueaza, nu se drogheaza, nu e la puscarie.
O sa aveti custodie comuna cu program de vizita al tatalui, probabil 1-2-3 ore in wek 1 si 3 caci copiii sunt mici si oricum nu are cum sa plece cu ei ca nu are ce sa faca cu un copil de 2 luni decat sa-l vada in prezenta dvs si la locuinta dvs.

Deci incercati sa -i explicati ca ce are el e o boala, binenteles ca nu va recunoaste asta dar poate se trezeste, daca nu pentru el sau dvs, macar pentru copii.Nu va fac morala acum faptul e consumat, dar din pacate unii o mai iau pe langa........
Vb cu el, cu parintii lui, cu prietenii lui si incercati sa mai salvati ceva daca se mai poate salva, daca nu, un avocat partaj, divort, custodie, va mutati dvs cu chirie caci bani de casa si masina sa achitati nici in rate 50% nu aveti....si data viitoare mai multa intelepciune.