avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este legal să renunți la moștenirea părinților ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este legal să renunți la moștenirea părinților când, la rândul tău, ai un copil?

Buna ziua.
Este legal sa renunti la mostenirea lasata de mama ta cand ai un copil?
Copilul este privat de mostenirea pe care ar putea sa o primeasca de la tine.
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 4 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 09:54, 8 Ianuarie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inteleg ca mama/tata a renunțat la moștenirea bunicii, avandu-va pe dvs.
Raspunsul da, este legal.
Legea nu interzice renuntarea la moștenire. De pe partea bunicii nu veti culege nimic, însă aveti vocație succesorala la moștenirea părinților.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa intelegeti ca nimeni nu este pbligat a lasa mostenire, asa incat nu, copilul nu e privat de ceva, el nu trebuie musai sa primeasca ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soțul decedat de mai mult de un an și are un copil căsătorit ... ghe_o ghe_o Soțul decedat de mai mult de un an și are un copil căsătorit care la rândul lui are și el un copil. Dacă la succesiune copilul defunctului cedează ... (vezi toată discuția)
Mostenire vmandrei vmandrei salut! ieri am fost la notar pentru stabilirea succesiunii...dupa bunica mea care a murit acum 6ani....acum 4ani a murit si mama mea. matusa mea- sora mamei ... (vezi toată discuția)
Succesiune labuta labuta Mama are casa cumparat de tatal ei.Sa castorit de doua ori avand din fiecare csnicie cate un copil.La decesul tatalui meu vitreg, vin si eu la mostenire sau ... (vezi toată discuția)