Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este legal să renunți la moștenirea părinților ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este legal să renunți la moștenirea părinților când, la rândul tău, ai un copil?

Buna ziua.
Este legal sa renunti la mostenirea lasata de mama ta cand ai un copil?
Copilul este privat de mostenirea pe care ar putea sa o primeasca de la tine.
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Inteleg ca mama/tata a renunțat la moștenirea bunicii, avandu-va pe dvs.
Raspunsul da, este legal.
Legea nu interzice renuntarea la moștenire. De pe partea bunicii nu veti culege nimic, însă aveti vocație succesorala la moștenirea părinților.
Trebuie sa intelegeti ca nimeni nu este pbligat a lasa mostenire, asa incat nu, copilul nu e privat de ceva, el nu trebuie musai sa primeasca ceva.