Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna seara, daca ma poate ajuta cineva cu o informatie: exista posibilitatea ca angajatorul sa ii propuna angajatului concediu fara plata pentru o perioada anume, avand in vedere faptul ca activitatea companiei e suspendata din pricina clientilor firmei? Acesta fiind unicul angajat pe pozitia de constructor, iar in luna ianuarie neexistand contracte cu clienti.

Cum se poate proceda legal intr-o astfel de situatie?

Multumesc!
AndradaCristu, utilizator
Exista posibilitatea ,insa angajatul nu este obligat sa fie de acord.

In astfel de situatii, angajatorul are posibilitatea suspendarii c.i.m. in baza art.52 alin.1 lit.c C.mun. (este vorba despre asa-numitul "somaj tehnic").

Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare a activitatii, salariatii implicati in activitatea redusa sau intrerupta, care nu mai desfasoara activitate, beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat.
Buna seara,
Intre cele doua parti ale unui CIM pot exista orice propuneri care nu au obiect ilicit sau imoral.
Insa angajatul are dreptul (art 154 CM), nu obligatia de a beneficia de concediu fara salariu.
In situatia prezentata mai sus CIM ar trebui suspendat conf art 52 alin 1 lit c CM pt motive economice, iar salariatului sa-i fie achitate 75% din salariul de baza ("somaj tehnic").
Florin Cioca, Consilier juridic
Exista un termen maxim? Poate fi pe o perioada de 1 luna?

Multumesc pentru raspuns!
Codul Muncii nu prevede o durata maxima a concediului fara plata.

Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Astfel, durata CFP poate fi de o luna.
Ma refeream la o perioada maxima in cazul somajului tehnic, in baza art 52 alin.1 lit c), Aici angajatul nu mai se poate impotrivi, nu?

Multumesc!