avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie anticipata

M am pensionat in 03.01.2011 anticipat partial ,iar in data de 06.07.2012am intrat la acordarea pensiei ptr. limita de varsta.Aceasta lege de recalculare a pensiei anticipate imi da dreptul sa depun o cerere ptr recalculare ?...sau se refera la cei care sunt inca pensionati partial si in acest moment .Nu am inteles exact substratul legii ,cum si la cine se aplica .Va multumesc anticipat ptr. lamurire
Cel mai recent răspuns: nistorsofia , utilizator 17:52, 6 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se refera la cei care sunt inca in pensie anticipata partiala.
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Ianuarie 2018
Carp Mircea, utilizator
ECarp Mircea a scris:

Se refera la cei care sunt inca in pensie anticipata partiala.

nistorsofia a scris:

ECarp Mircea a scris:

Se refera la cei care sunt inca in pensie anticipata partiala.



Multumesc ...de fapt probabil se refera la penalizare dar,spuneau ca e un nou mod de calcul in 2016 fata de 2011 cand am iesit eu...dumnezeu sa I mai inteleaga !!!... o dupaamiaza placuta si La multi ani! :-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am depus cerere pt recalcularea pensiei giorgio24 giorgio24 AM iesit la pensie anticipata partial in octombrie 2014 cu o penalitate de 45%.Am depus cererea de recalculare in 24 -11-2017,dar inca nu s-a marit,am fost si ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata fara penalizare catalinatravel2 catalinatravel2 Buna ziua, 1)Am depus dosarul pentru pensie anticipata fara penalizare(4.06.2014),am crezut ca am:vechime:38 ani si 7 luni,dar am avut zile de concediu fara ... (vezi toată discuția)
Diminuarea pentru pensie anticipata partiala ar trebui sa fie in descrestere lunara? erdeisusana erdeisusana Sunt pensionata din iule 2011 anticipat la 55 ani si 4 luni inainte cu 60 luni.In iulie 2016 trebuie sa trec la pensie de batranete.Am fost penalizata cu 45 % ... (vezi toată discuția)