Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna ziua! Stiu ca stimulentul de insertie se poate lua daca mama se intoarce la serviciu cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani. Daca nu vreau sa ma intorc la vechiul angajator, cum pot sa procedez sa nu pierd stimulentul? Daca imi dau demisia de la vechiul angajator si ma angajez in alta parte, si exista o perioada de pauza, mai pot beneficia de stimulent? Daca se poate, care ar fi pasii de urmat? Multumesc
Mamadeprofesie, utilizator
Trebuie ca data de incetare a vechiului c.i.m. = data de incepere a activitatii in baza noului c.i.m.
Multumesc pentru raspuns. Dar daca ma reintorc la vechiul angajator, incep sa primesc stimulentul de insertie, apoi am o pauza de cateva luni in care nu mai sunt angajata si incep munca in alta parte, se reia plata stimulentului sau il pierd?
Se pierde ,din cate stiu .
Multumesc!