Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa.mi protejez sotul?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa.mi protejez sotul?

Casa este pe numele meu dinainte de casatorie. Dupa casatorie au rezultat 2 copii. In cazul ca mi se intampla ceva, sotul are drept la mostenire alaturi de copii? Ce proportie? Fratele meu are drept de mostenire rezervatoare?
Multumesc.
dadi68, utilizator
Buna ziua,
In caz de Doamne fereste, sotul primeste 1/4 din casa si copiii impart 3/4 din casa.
Fratele nu are niciun drept la a va mosteni atata timp cat aveti copii!