avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa.mi protejez sotul?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa.mi protejez sotul?

Casa este pe numele meu dinainte de casatorie. Dupa casatorie au rezultat 2 copii. In cazul ca mi se intampla ceva, sotul are drept la mostenire alaturi de copii? Ce proportie? Fratele meu are drept de mostenire rezervatoare?
Multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 7 Ianuarie 2018
dadi68, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 11:55, 7 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
In caz de Doamne fereste, sotul primeste 1/4 din casa si copiii impart 3/4 din casa.
Fratele nu are niciun drept la a va mosteni atata timp cat aveti copii!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune flavia22 flavia22 Buna ziua! E pentru prima data cand pun o intrebare pe acest forum, sper sa aiba amabilitatea cineva avizat sa imi raspunda si multumesc anticipat pentru ... (vezi toată discuția)
Casatorie,mostenire SALLAY CATALINA SALLAY CATALINA Imi cer scuze ca revin cu intrebarea, dar de cate ori am pus intrebarea in forum, atatea feluri de raspunsuri am primit. Va rog...... 1. Eu, proprietara ... (vezi toată discuția)
Va rog sa imi raspundeti! msacagiu msacagiu Va multumesc ca imi acordati atentie! Am o problema destul de spinoasa (cel putin pentru mine). In anul 1980 am cumparat un apartament de 2 cam. Este si a ... (vezi toată discuția)