Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... izolare termica subsol bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

izolare termica subsol bloc

de 3 ani furnizorul de caldura a sistat pt ca asociatia n-a platit partile comune, am fost nevoit sa montez centrala, locuind la parter a inceput sa apara infiltratii de la subsol in placa, egrasie, mucegai, am vrut sa izolez dar vecinii ce au boxe subt apartamentul meu, au refuzat sa-mi faciliteze accesul, in urma unei solicitari scrise la presedintele asociatiei, pt reabilitarea termica a subsolului pt ca infiltratiile duc si la scaderea rezistentei blocului, mi-a comunicat ca, subsolul blocului este pt adapostirea locatarilor in caz de razboi si nu este permisa izolarea termica deoarece este pericol de incendiu, iar subsolul nu este parte comuna a blocului, in urma unei sedinte. Ce pot face?
Buna ziua,
Am UN in apartment la parter foarte friguros. Blocul are la subsol adapost ALA ( l-am gasit intr-o lista cu toate adaposturile din Tara).
Chiar nu exista nici o modalitate legala care sa permita izolarea plafonului de sub apartamente?
Intreb pentru ca oricare alte variante de incalzire luate in calcul nu vor fi eficiente din moment CE caldura se va pierde oricum din cauza podelei neizolate.
Multumesc frumos pentru raspuns!