Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Posesie tulpinițe marijuana în cantitate mică. Risc ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Posesie tulpinițe marijuana în cantitate mică. Risc să mi se facă dosar penal pentru așa ceva?

Salut. Am fost prins în august 2017 cu o pungă ce conținea 1.15 g tulpinițe de marijuana. Am declarat faptul că le-am luat de la cineva din Constanța și că erau pentru consum propriu, urmând să-mi fac ceai din ele. Zilele trecute am fost chemat la IPJ Galați să dau aceeași declarație, când mi s-a spus că mă așteaptă dosar penal și amendă. Ideea e că am vorbit cu un prieten care știe pe cineva la drept și mi-a spus că nu am motiv să mă îngrijorez, oentru că ce mi-a spus ăla despre dosar și amendă sunt la cacealma ca să mă tragă de limbă. Acum sincer nu știu ce să mai cred. Dacă mă poate lămuri cineva, aș fi recunoscător.
Manuela Rășină, administrator
Apelati la avocat si nu la studenti la drept.
Ei nu stiu practica si daca nu sunt pregătiți foarte bine de avocați încă din facultate le ia câțiva ani dupa facultate ca sa devina avocati competitivi

Aveti dosar penal si situatia dvs. Este de destul de nefericită.
În funcție de cum veti fi apărat veti ieși mai bine sau mai rau în procesul penal.
Cert este că aveti probleme penale...