Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tamponare si fuga de la locul faptei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tamponare si fuga de la locul faptei

Buna seara!
Am lasat masina in parcarea unui supermarket pentru a face cumparaturi.Cand m-am intors la masina am gasit-o avariata (usa sofer infundata).
Exact in momentul cand am ajuns la masina ,am fost sunat de o ruda ,cum ca a fost anuntata de un prieten, care imi cunostea masina, ca a fost martor la acest incident si mi-a indicat tipul de masina si numarul celui care m-a tamponat si s-a facut nevazut.
Am sunat la 112 si am fos directionat catre politia din aceea zona.
Am ajuns la acea sectie de politie , am facut plangere , am anuntat politistul de faptul ca am un martor si de numarul masinii si modelul.
Atitudinea politistului a lasat de dorit, m-a intrebat de mai multe ori daca sunt sigur de plangere , a tipat la martorul care ii comunica intamplarea (ruda mi-a zis alt model de masina(nepricepere) ,fata de cel pe care il indica martorul) , cand citeam mesajul cu numarul de pe telefon , politistul mi-a cerut telefonul ,cum ca nu am voie cu el in sectie si sa nu cumva sa il filmez., acesta fiind in trening.
Dupa o saptamana, sunt sunat sa aduc martorul pentru declaratie si mi se comunica faptul ca masina este a unei firme si aceasta o sa identifice soferul,zis si facut.
Dupa ce termina declaratia , martorul il intreaba pe politist de ce nu cere imaginile video de la supermarketul respectiv, lucru pe care i l-am spus si eu , odata cu prima noastra intalnire, politisul spunand ,iar, ca este prea complicat...
As avea doua intrebari:
Oare e asa de greu sa obtii imaginile video ?
Sa am incredere in polite, cum ca va rezolva cazul ?
Multumesc anticipat!
vmi, utilizator
Trebuie sa aveti incredere in politie, atata timp cat ati despus plangere trebuie sa va comunice o solutie, alba sau neagra.
Dupa o perioada, daca nu primiti raspuns, depuneti o cerere in atentia comandantului sa va fie comunicat stadiul cercetarii.
Ati primit autorizatie pentru reparatie?
cyan, moderator
Da ,am primit-o .
O sa am toata increderea atunci :D .