Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Soțul meu a fost internat după un accident rutier, ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Soțul meu a fost internat după un accident rutier, el fiind pasager. De ce i se cer cheltuielile de spitalizare?

Bună seara ! Soțul meu , in urma cu 1 an si 8 luni a , avut accident un rutier. A fost dus la spital si operat la femur (tija medulara) , mana rupa fiind bagata in gips , cusut la cap si gat si alte lovituri . La 2 săptămâni dupa externare am primit un plic acasa ca avem de plata 3000 lei , spitalizarea. Menționez ca el lucrează cu carte de muncă si nevinovat in ceea ce priveste accidentul (a fost pasager dreapta) . Faza este ca acum o saptamana a primit citatie acasă de la tribunal ca este dat in judecată de spital pentru neplata spitalizarii. A mai trecut cineva printr-o situație asemanatoare? (Există documente la poliție din care rezulta ca este nevinovat )Multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
Daca a fost deja despagubit de catre asiguratorul RCA al vinovatului atunci din despagubirea respectiva trebuie sa achite contravaloarea serviciilor medicale de care a beneficiat cat a fost internat.
Asiguratorul nu va mai plati alti bani ptr spitalizare chiar daca va fi chemat in garantie in cadrul procesului.
Nu ati avut un avocat care sa va asiste?
cyan, moderator
Am avut o firma ce s-a ocupat de dosarul pentru despăgubire! Nu am inceput încă procesul în judecată pe parte penală, urmează. O sa apelăm la un avocat săptămâna viitoare cel mai probabil , pentru procesul cu spitalul!
Am avut avocat pentru cazul nostru cu accidentul rutier, doar ca ne-a bagat mai mult in ceata! La inceput ne-a spus ca putem merge cu dosar pe parte civila si penal in judecata, apoi a spus ca defapt nu se poate decat penal, ca aveam dosarul la acea firma de despagubiri! De fiecare data cand sunam nu raspundea, reuseam sa luam lagatura doar mergand mai multe zile la rand sa asteptam la birou unde nu venea tot timpul!