Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general livrare intracomunitara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

livrare intracomunitara

Suntem o societate de productie de casute de vacanta din lemn , platitoare de TVA, marfurile produse le livram in Italia unei firme platitoare TVA . Intrebarile mele sunt :
- in decontul 300 la ce rubrica se inscrie valoarea livrarilor;?
- trebuie sa depun declaratia 390?
- cine este obligat la plata TVA?
Va multumesc !
antonia_m09 a scris:

Suntem o societate de productie de casute de vacanta din lemn , platitoare de TVA, marfurile produse le livram in Italia unei firme platitoare TVA . Intrebarile mele sunt :
- in decontul 300 la ce rubrica se inscrie valoarea livrarilor;?
- trebuie sa depun declaratia 390?
- cine este obligat la plata TVA?
Va multumesc !

- randul 1
- da trebuie depusa decl 390
- firma din Italia, dvs inscrieti in facturile de livrare neimpozabil in Romania
Oranina Dumitru, Contabil
Da. Este corect.
Dupa parerea mea, este un pic mai complicat si mai sunt elemente care trebuie luate in calcul.
Casutele de vacanta nu sunt bunuri care fac obiectul unei instalari sau montaj? Cine face acest montaj?
Daca montajul este facut de furnizor sau de catre o alta persoana in numele furnizorului, locul livrarii este locul unde se efectueaza instalarea sau montajul, cf art 132, alin 1, lit b.
t.simona a scris:
Casutele de vacanta nu sunt bunuri care fac obiectul unei instalari sau montaj? Cine face acest montaj?
Daca montajul este facut de furnizor sau de catre o alta persoana in numele furnizorului, locul livrarii este locul unde se efectueaza instalarea sau montajul, cf art 132, alin 1, lit b.

Buna ziua,
Colegii @consilieru si @iulian manea ca au dreptate, cred eu.
In general, casutele de lemn exportate in Italia sunt, in general, livrate sub forma de "kituri de montaj" si sunt asamblate loco de catre Beneficiarul italian.
Astfel, exportul se refera strict la kitul de lemn.
Cu stima,
Cel mai bine stie doar initiatorul acestui subiect.
Se pune problema si a garantiei care se acorda. Cine o acorda: cel care livreaza "kitul" in urma montajului de catre altii sau firma care instaleaza pe baza unor materiale din RO?

Depinde de ce contracte sunt incheiate si de situatia de fapt.