avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general livrare intracomunitara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

livrare intracomunitara

Suntem o societate de productie de casute de vacanta din lemn , platitoare de TVA, marfurile produse le livram in Italia unei firme platitoare TVA . Intrebarile mele sunt :
- in decontul 300 la ce rubrica se inscrie valoarea livrarilor;?
- trebuie sa depun declaratia 390?
- cine este obligat la plata TVA?
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 08:26, 19 Octombrie 2009
antonia_m09 a scris:

Suntem o societate de productie de casute de vacanta din lemn , platitoare de TVA, marfurile produse le livram in Italia unei firme platitoare TVA . Intrebarile mele sunt :
- in decontul 300 la ce rubrica se inscrie valoarea livrarilor;?
- trebuie sa depun declaratia 390?
- cine este obligat la plata TVA?
Va multumesc !


- randul 1
- da trebuie depusa decl 390
- firma din Italia, dvs inscrieti in facturile de livrare neimpozabil in Romania
Ultima modificare: Joi, 15 Octombrie 2009
Oranina Dumitru, Contabil
Da. Este corect.
Dupa parerea mea, este un pic mai complicat si mai sunt elemente care trebuie luate in calcul.
Casutele de vacanta nu sunt bunuri care fac obiectul unei instalari sau montaj? Cine face acest montaj?
Daca montajul este facut de furnizor sau de catre o alta persoana in numele furnizorului, locul livrarii este locul unde se efectueaza instalarea sau montajul, cf art 132, alin 1, lit b.
t.simona a scris:
Casutele de vacanta nu sunt bunuri care fac obiectul unei instalari sau montaj? Cine face acest montaj?
Daca montajul este facut de furnizor sau de catre o alta persoana in numele furnizorului, locul livrarii este locul unde se efectueaza instalarea sau montajul, cf art 132, alin 1, lit b.

Buna ziua,
Colegii @consilieru si @iulian manea ca au dreptate, cred eu.
In general, casutele de lemn exportate in Italia sunt, in general, livrate sub forma de "kituri de montaj" si sunt asamblate loco de catre Beneficiarul italian.
Astfel, exportul se refera strict la kitul de lemn.
Cu stima,
Cel mai bine stie doar initiatorul acestui subiect.
Se pune problema si a garantiei care se acorda. Cine o acorda: cel care livreaza "kitul" in urma montajului de catre altii sau firma care instaleaza pe baza unor materiale din RO?

Depinde de ce contracte sunt incheiate si de situatia de fapt.

Alte discuții în legătură

Tva intracomunitar antonia_m09 antonia_m09 Buna ziua, Doresc sa ma lamuresc in privinta urmatoarei probleme: Sunt o SC platitoare de TVA in Romania si fac livrari de produse finite de lemn in Italia. ... (vezi toată discuția)
Factura tva adrianabresug adrianabresug va rog sa imi spuneti daca facturam produs finit catre o firma care are sediul in romania inregistrata in scopuri de tva in romania dar cu punct de lucru in ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii intracomunitare ioanatodi ioanatodi Firma din Romania neplatitoare de tva se inregistreaza in Registrul Intracomunitar datorita faptul ca presteaza servicii in spatiul UE si se confrunta cu o ... (vezi toată discuția)