Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general livrare intracomunitara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

livrare intracomunitara

Suntem o societate de productie de casute de vacanta din lemn , platitoare de TVA, marfurile produse le livram in Italia unei firme platitoare TVA . Intrebarile mele sunt :
- in decontul 300 la ce rubrica se inscrie valoarea livrarilor;?
- trebuie sa depun declaratia 390?
- cine este obligat la plata TVA?
Va multumesc !
Nu am pretentia ca am dreptate in totalitate, dar cf art pe care l-am mentionat locul livrarii, in cazul in care furnizorul face montajul este acolo unde se face montajul.
Eu zic ca ar trebui sa va inregistrati ca pltitor in IT si sa facturati cu tva (cota din IT) si sa platiti acolo tva.
De vazut si prevederile referitoare la non transfer si la sediul permanent.

Cunosc cazul invers, in care un furnizor din comunitate s-a inreg ca platitor de tva pt livrari de utilaje care necesita montaj in RO.

Interesati-va la finante.