Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... certificat de calificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

certificat de calificare

certificatele de absolvire acreditate de ministerul muncii, nu ar trebui prin lege sa contina OBLIGATORIU si un supliment descriptiv al competentelor dobandite ?
Formatorul acreditat nu este obligat la momentul eliberarii certificatului deabsolvire al unui curs, sa elibereze macar o adeverinta care sa ateste competentele dobandite, materiile studiate, etc ?
am platit 500 de euro pe o diploma de tatuator , si imi spun de la secretariat ca nu exista supliment descriptiv pt aceasta calificare === adica eu cum demonstrez ceea ce am invatat?
Care imi sunt drepturile si ce as putea face ?
Potrivit art.44 alin.5 din OG 129/2000, certificatele de calificare profesională sau de absolvire se eliberează însoțite de o anexă în care se precizează competențele profesionale dobândite.

Puteti depune o sesizare la Ministerului Muncii sau/și la Ministerul Educației Naționale.