Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Refuz transcriere certificat de naștere al unui minor ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Refuz transcriere certificat de naștere al unui minor născut în UK din cauza numelui mamei, care nu și-a schimbat cartea de identitate după căsătorie. Cum putem rezolva această situație?

Buna seara! incerc sa va explic cat mai simplu.
in 2016 ne-am insurat. Desi sotia mea si-a ales sa-si schimba numele, ca sa-mi ia numele de familie al meu, nu si-a schimbat pasaportul si buletinul pt ca luna de miere a fost deja platit, bilete de avion pe numele ei de fata etc etc. sa intamplat ca la carte, ne-am insurat sambata si am zburat luni de la bucuresti. dupa aia am venit inapoi in UK, am lucrat si am fost o data acasa la Romania pt 2 saptamani - cand nu si-a schimbat buletinul inca.
am si uitat de lucrul asta un pic. nimeni niciodata pe aeroport nu ne-a zis nimic, ei isi folosea buletinul si pasaportul pe numele vechi(de fata) desi era deja numele ei schimbat in cerfiticatul de casatorie.

in 2016 decembrie, sotia mea a devenit insarcinata si asteptam sa avem un copil. sa nscut copilul si noi ne-am dus sa-i facem certificat de nastere la Londra.
Cand au cerut actele, sotia mea le-a dat pasaportul ei si sa trecut numele ei de fata la mama.

problemele au inceput cand am ajuns la ambasada sa cerem sa faca certificat de nastere la copilul nostru. Ne-au zis acolo ca nu este bine ca i sa trecut numele de fata, pt ca sotia mea nu mai are numele de fata desi nu are nici un document (in afara de cert de casatorie) unde sa aiba numele de familie al meu. ne-au si zis acolo ca o sa avem probleme cu asta. biletele noastre de avion erau deja cumparate pt craciun si noroc in nenorocirea asta ca titlul de calatorie este un lucru mult mai simplu - si ca erau 150 de oameni zilnic la ambasada -. La titlu de calatorie au cerut pasaport de la tata si mama, si cert de nastere a minorului + o poza despre minor. si macar asa am ajuns acasa in romania.
Am tradus certificatul englezesc cu apostila, am fost la procur, am facaut toate porcariile (scuze dar asta cred despre birocratia asta extrema) si iar am fost refuzati pt ca pe certificatul de nastere a copilului este trecut numele de fata a mamei si numele dupa nunta.

Inca in UK am incercat sa ne ducem inapoi la primaria locala unde am zis ca sa intamplat o greseala si ca suntem blocati intr-o situatie si le-am rugat sa schimba numele ala de pe certificatul de nastere. Am platit 90£ acolo desi ne-au zis clar, ca din punctul lor de vedere nu sa intamplat nici o greseala pt ca mama(sotia mea) in momentul ala folosea pasaportul cu numele ei de fata. Au zis ca ei pot sa trimita cererea noastra in centrul lor dar dupa experienta lor nu o sa schimbe nimeni nimic pt ca din punctul lor de vedere nu sa intamplat nici o greseala.

ACUM. Eu, sotul, trebuie sa ma duc inapoi in UK fara familia mea, fara copilul meu de 5 luni si fara sotia mea si suntem blocat in kktul asta si nu prea vedem cum si ce sa facem.

Acuma daca ar fi sa incercam iar in Londra sa le cerem sa schimba numele ala pe document, ar trebui sa incerce sotia mea, dar sotia mea nu poate sa se duca la Londra pt ca copilul nostru minor nu are nici un document decat un certificat de nastere englezesc.

Intre timp sotia mea are buletin cu numele meu de familie.

Ne-am gandit, ca sotia mea sa-si schimbe inapoi numele pe numele de fata si atunci datele alea o sa fie corecte, poate ne accepta asa.

Ne-am gandit sa schimbam nationalitate, poate in alte tari o sa ne inteleaga mai bine si o sa fie cineva sa se descurce cu situatia noastra.

M-am gandit sa scriu o scrisoare la primar, la prim ministru sau chiar la Johannis in speranta de a gasi pe cineva cine poate sa se gandeasca mai abstract/cine intelege ca viata asta nu este numai alb si negru.

Problema mea nu este certificatul de nastere, sau ca suntem romani sau ca oamenii care fac treaba lor si munca lor le zice sa ne refuze.
Problema mea este ca acum nu pot sa fiu cu familia mea pt nu stiu cat timp. noi a trebuit sa plecam din tara asta pe care iubim ca sa facem bani ca sa putem sa venim acasa si sa nu murim de foame.

Va rog, sa-mi dati sfaturi.
Manuela Rășină, administrator
Cum ai dat de uk officials

romania880913 a scris:

Puteti sa va duceti acasa in Romania sa faceti acolo dupa cum stiu. Daca cititi commenturile de mai inainte, si mie miau zis sa vb cu DAPBD si ei au fost mai oameni

Nechitabianca30@gmail.com a scris:

Cum se numeste hârtia? Sunt disperată, nu stiu ce sa fac. Daca ati rezolvat va rog sa-mi scrieti

Am incercat nu vor sami dea nicio negative

romania880913 a scris:

Buna ziua,
Pana la urma DEPABD nea zis sa cerem o hartie de la UK officials care zice ca ei nu poate sa schimbe numele. Asta UK oficialii au facut si a fost acceptat de DEPABD si kkti astia din judetul nostru au fost ordonati din Bucuresti sa rezolve situatie cu ce avem.

Pt oameni noi cu problema asta, cautati si dvoastra DEPABD, si scrieti email explicand situatia. Cred ca o sa fie aceeasi story. Cereti hartie de la UK officials ca nu poate sa schimbe numele, trimiteti la DEPABD in email si aia o sa ordone oamenii de la ambasada sa va ajute.

Cam atat pot sa va zic.
Nu o sa va dau nr meu de tel cum am zis, pt ca nu sung gata si nici n am timp.

Sper ca asta ajuta

Justitiarul711 a scris:

Asteptam cu interes rezolvarea. Deci daca dvs. aduceti o negatie de la aut. engleze sa intelegem ca va accepta actul, dar il transcrie asa cum este el, adica gresit. Cu toate ca sotia la data nasterii copilului avea numele dvs, de familie ea va fi trecuta in certificatul romanesc al copilului gresit cu numele ei de fata. Sunt de parere sa insistati la Londra sa va rectifice acolo actul dupa care pur si simplu sa transcrieti la urgenta certificatul aici in tara.

Ati fost acolo la iei sau ati facut programare ca mie nu imi raspunde va rog ajutati ma am nevoie de ajutor urgent

romania880913 a scris:

Buna ziua,
Pana la urma DEPABD nea zis sa cerem o hartie de la UK officials care zice ca ei nu poate sa schimbe numele. Asta UK oficialii au facut si a fost acceptat de DEPABD si kkti astia din judetul nostru au fost ordonati din Bucuresti sa rezolve situatie cu ce avem.

Pt oameni noi cu problema asta, cautati si dvoastra DEPABD, si scrieti email explicand situatia. Cred ca o sa fie aceeasi story. Cereti hartie de la UK officials ca nu poate sa schimbe numele, trimiteti la DEPABD in email si aia o sa ordone oamenii de la ambasada sa va ajute.

Cam atat pot sa va zic.
Nu o sa va dau nr meu de tel cum am zis, pt ca nu sung gata si nici n am timp.

Sper ca asta ajuta

Justitiarul711 a scris:

Asteptam cu interes rezolvarea. Deci daca dvs. aduceti o negatie de la aut. engleze sa intelegem ca va accepta actul, dar il transcrie asa cum este el, adica gresit. Cu toate ca sotia la data nasterii copilului avea numele dvs, de familie ea va fi trecuta in certificatul romanesc al copilului gresit cu numele ei de fata. Sunt de parere sa insistati la Londra sa va rectifice acolo actul dupa care pur si simplu sa transcrieti la urgenta certificatul aici in tara.

Cum tia dat aceea hartie ca mie nu vro sami dea vreau mai multe detai te rog

romania880913 a scris:

Puteti sa va duceti acasa in Romania sa faceti acolo dupa cum stiu. Daca cititi commenturile de mai inainte, si mie miau zis sa vb cu DAPBD si ei au fost mai oameni

Nechitabianca30@gmail.com a scris:

Cum se numeste hârtia? Sunt disperată, nu stiu ce sa fac. Daca ati rezolvat va rog sa-mi scrieti

Daca imi da certificatul cu numele meu de fata pe el pot sai fac pasaport la fetița cu el

Manuela Rășină a scris:

@Nechitabianca30@gmail.com
Aceasta este adresa de mail la care vă spune romania880913 să scrieți:

depabd@mai.gov.ro