Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu ma inteleg cu propietarul de la etaj
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu ma inteleg cu propietarul de la etaj

Buna ziua. Locuiesc la partner, si curge la baie de la etaj si locatarul nu vrea sa remedieze problema .Un sfert din perete este ud .In aceasta situatie , cui pot sa cer ajutorul ?Multumesc anticipat
In ordine:

1.Solicitati in scris presedintelui asociatiei sa faca verificari daca nu este vorba despre instalatii comune.

2.Faceti fotografii color din care sa s epoata observa intinderea inundatiei.

3.Adresati somatie prin executor vecinului pt remedierea in cel mai scurt termen a defectiunii, sub sanctiunea platiii de daune si a tuturor cheltuielilor aferente

4.Introduceti actiune in instanta pt repararea prejudiciului si obligarea la remedierea defectiunii.
Pentru a constata cine este responsabil pentru inundatie,initial trebuie verificat statutul instalatiei care a generat inundatia
Poate fi vorba despre instalatie parte comuna si raspunde asociatia de proprietari,poate fi vorba despre instalatie individuala si raspunde proprietarul