avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu ma inteleg cu propietarul de la etaj
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu ma inteleg cu propietarul de la etaj

Buna ziua. Locuiesc la partner, si curge la baie de la etaj si locatarul nu vrea sa remedieze problema .Un sfert din perete este ud .In aceasta situatie , cui pot sa cer ajutorul ?Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:16, 14 Ianuarie 2018
In ordine:

1.Solicitati in scris presedintelui asociatiei sa faca verificari daca nu este vorba despre instalatii comune.

2.Faceti fotografii color din care sa s epoata observa intinderea inundatiei.

3.Adresati somatie prin executor vecinului pt remedierea in cel mai scurt termen a defectiunii, sub sanctiunea platiii de daune si a tuturor cheltuielilor aferente

4.Introduceti actiune in instanta pt repararea prejudiciului si obligarea la remedierea defectiunii.
Pentru a constata cine este responsabil pentru inundatie,initial trebuie verificat statutul instalatiei care a generat inundatia
Poate fi vorba despre instalatie parte comuna si raspunde asociatia de proprietari,poate fi vorba despre instalatie individuala si raspunde proprietarul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De doi ani santem inundați succesiv în baie; proprietara apartamentului ... Cucuzeana Cucuzeana De doi ani santem inundați succesiv în baie; proprietara apartamentului superior spune că nu e de la ea. Inundația a afectat și instalația ... (vezi toată discuția)
Dovada de inundatie de la asociatia de proprietari janinasalvastru janinasalvastru ma confrunt si eu cu o problema: dupa pasti am avut o inundatie pe scara in care eu locuiesc, si culmea eu sunt si administratorul asociatiei. inundatia a fost ... (vezi toată discuția)
Teava scurgere apa wc stefanlupu stefanlupu Buna seara , ma confrunt cu o situatie si nu stiu cum sa actionez.Locuiesc intr-un bloc de 4 etaje la etajul 4.De cateva saptamani vin vecinii de la etajul 2 , ... (vezi toată discuția)