Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit neplatit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit neplatit

Buna ziua, acum 2 ani si ceva am imprumutat 700 de lei de la o firma gen IFN, Am fost contactata de o firma recuperare, dar de un an si ceva nu m-a mai contacta nimeni , Nu am primit nici-o instintare. Credeti ca datoria s-a prescris?
Nu, nu s-a prescris nici dreptul de a cere executarea dvs sulta.
Buna ziua, depinde. Cum ati fost contactata de firma de recuperare? In scris sau telefonic? Potrivit legii, trebuie sa fiti notificata oficial despre cesiune si despre noul creditor. Creditul, ati apucat sa-l rambursati, chiar si partial? Daca da, cat timp a trecut de la plata ultimei rate?
Sfat: ramaneti in pasivitate si nu luati legatura cu recuperatorii, nu platiti si nu semnati angajamente de plata pentru ca intrerupeti cursul perscriptiei.
Am fost contactata telefonic. Nu am platit nimic. Am imprumutat 700 de lei.
Termenul de prescriptie e de 3 ani, nu poate fi vb de prescriptie.