Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare bani.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare bani.

Am dat o suma de bani prietenului meu mintindu-ma ca are probleme, Dupa ce am plecat din tara, a venit acasa la mama mea si i-a zis ca eu am sa ii dau niste bani lui , pentru ca m-a imprumutat.
Credeti ca pot sa il reclam la politie si sa fie mama mea martor?
Buna ziua, da, puteti sa faceti plangere penala pentru inselaciune, iar mama dvs este martor.
La Politie pot face aceasta plangere?
Da, dar va recomand sa o faceti direct la parchet.
Infractiunea de inselaciune este prevazuta si pedepsita de art.244 NCP,impacarea inlatura raspunderea penala.[Art.244(1)NCP]
Puteti formula o plangere penala catre Parchetul din raza de domiciliu a invinuitului, urmand a va constitui parte civila cu suma de....