avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensia de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensia de handicap

Anul trecut a avut gradul 2 iar anul acesta la trecut 3 dar handicapul a rămas tot așa nu sa modificat nimic .oare pot sa depun contestatie .
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:50, 18 Ianuarie 2018
Va referiti la indemnizatia de handicap sau la ce altceva ?
INDEMNIZAȚIA:
Pentru persoanele adulte cu handicap GRAV – de la 340 lei la 450 lei, începând cu 1 ianuarie 2018;

Pentru persoanele adulte cu handicap ACCENTUAT – de la 272 lei la 350 lei, începând cu 1 ianuarie 2018;

Pentru persoanele adulte cu handicap MEDIU – de la 39 lei la 50 lei, începând cu 1 ianuarie 2018;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie persoana handicap ContSters452117 ContSters452117 Buna ziua, doamnelor si domnilor. De la 1 ianuarie 2018 vor creste indemnizatiile persoanelor cu handicap? Mentionez faptul ca mama primeste o indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Oug de modificare a lg. 448/2006 nistorsofia nistorsofia Buna ziua ,Ong. cu privire la modificare lg. 448/2006 care intra in vigoare din 2018 privind protectia persoanelor cu handicap de marire a indemnizatiei ,se ... (vezi toată discuția)
Sunt o persoana cu handicap accentuat. am băgat un dosar la casa de pensii ptr.o pensie de invaliditate si mi l-au respins, ca cică nu as fi bolnava așa de rau alexandra_campeanu alexandra_campeanu Ma pot angaja, daca sunt persoana cu handicap accentuat definitiv? Am 41 ani, am un copil in întreținere si o indemnizație mica de 272 lei? Mi se va tăia ... (vezi toată discuția)