avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire.

Am făcut succesiunea după tatal meu fiind singura moștenitoare avand 5/8 ,ceilalti copii,3 moștenitori din partea sotiei avand 1/4 dintr-o casa cu teren si garaj...Acestia nu doresc sa imi dea o cheie la acel imobil evita ..spunând că nu am nici un drept...In cazul in care nu vor sa vanda va rog sa imi spuneti ce pot face...Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Avocat Minoi , utilizator 23:47, 19 Ianuarie 2018
Buna seara ,

Din relatarile dumneavoastra sunt mai multi mostenitori.
poate ati vrut sa spuneti ca sunteti singurul copil natural al tatalui

La prima vedere ,puteti solicita iesirea din indiviziune .dar repet trebuie studiat actul de succesiune sa vedem cotele si mostenitorii legali.

Cu stima

Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2018
Avocat Minoi, utilizator
Cazul expus de catre Dvs, implica analiza inscrisurilor detinute, in cadrul unei consultatii juridice.
Cu stima,
Avocat Minoi

Imi cer scuze, imi puteti spune cum se procedeaza ,,eu ce pasi trebuie să urmez..?
Multumesc.

Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Ianuarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin"

Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Ianuarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna seara,

Va pot spune cu tot dragul ,dar nu cred ca puteti rezolva fara ajutorul unui avocat.

Asa cum am spus trebuiesc analizate inscrisurile
-mostenitorii
-cotele de mostenire ale fiecaruia.

Lucrurile nu sunt asa de simple pe cit par .
Daca doriti sa luam legatura va pot explica mai amanuntit.

Cu stima.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Ianuarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este modul de impartire al unui imobil ca mostenire? Squid Squid Buna seara, As dori sa stiu cum se imparte o proprietate intre mama, trei frati si copilul celui de al patrulea frate (decedat). Ce cota revine fiecaruia? ... (vezi toată discuția)
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez ptr. anularea unui certificat ... olga2011 olga2011 va rog sa-mi spuneti cum sa procedez ptr. anularaea unu certificat de mostenitor[din anul 1991] de care am aflat acuma cu ocazia unui alt proces.suntem 5 frati ... (vezi toată discuția)
Drept la mostenire...? urmatoarea situatie reala. 5 veri..mariana ... Domitian Domitian Drept la mostenire...? Urmatoarea situatie reala. 5 veri..Mariana ...Costica...Emil...Puiu...Nicu. Emil decedeaza in anul 2000....Puiu in 2008....In 2016 ... (vezi toată discuția)