Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la mostenire...? Urmatoarea situatie reala. 5 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la mostenire...? Urmatoarea situatie reala. 5 veri..Mariana ...

Drept la mostenire...?
Urmatoarea situatie reala. 5 veri..Mariana ...Costica...Emil...Puiu...Nicu.
Emil decedeaza in anul 2000....Puiu in 2008....In 2016 decedeaza Mariana care nu are a avut sot nu are copii si nici copi infiati.Iar pina sa se deschida succesiunea in 2017 decedeaza si Nicu.....Mariana are ca avere ramasa 2 garsoniere in Bucuresti si 6 ha de teren arabil in Teleorman.
Costica var primar cu Mariana deschide succesiune unde se mai prezinta Dragos fiul lui Nicu...succesiunea si mostenirea nu este incheiata deoarece Costica si Dragos fiul lui Nicu sunt in proces pentru masa sucesorala. Emil si Puiu au cite un copil Vali respectiv Mihaela in viata care sunt veri primari cu Dragos.Dragos sustine ca Emil si Mihaela deoarece parinti lor au decedad inaintea verisoarei Mariana nu au drept de mostenire.
Intrebare.
Vali si Mihaela au dreptul sa solicite parte din mostenirea ramasa de la Mariana verisoara parintilor lor Emil si Puiu.....avind in vedere ca inca nu s a atribuit mostenirea.....?
Daca da....mai exisat o dilema terenul arabil stiu unde este dar cele 2 garsoniere nu le stiu adresa ....varul Dragos si Costica stiu adresa.
Cum pot afla adresa celor 2 garsoniere daca am dreptul la mostenire ca sa verific situatia lor....?
Singurii moștenitori ai Marianei sunt Costică (var primar) și Nicu (var primar postdecedat).
Copiii celorlalți veri, Vali și Mihaela, deja sunt rude de gradul 5. Ca atare, ei nu au vocație succesorala, iar reprezentarea succesorala nu se aplica clasei a 4-a de moștenitori.
Deci in privinta verilor decedați înaintea Marianei și copiilor acestora.... la revedere!
Bunurile Marianei vor reveni în cote egale de 1/2 lui Costică și lui Nicu (care era in viata cand a decedat Mariana, iar prin retransmitere, jumătatea lui Nicu va fi moștenită de copiii acestuia, bineînțeles cu condiția ca aceștia să dezbată succesiunea după tatăl lor).
Copiii lui Nicu nu o mostenesc in mod direct pe Mariana, ci tatăl lor.
Adresa garsonierei se poate afla de la Primăria localității respective.

raluk0207, utilizator
consultati un avocat sa analizeze cazul.e o intreaga increngatura.desigur ca se poate deschide succesiunea
Multumesc pentru raspuns...o zi frumoasa.
~ Conținut șters la cerere ~