Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Recuperarea creantelor salariale - fond de garantare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Recuperarea creantelor salariale - fond de garantare

Buna ziua,

Sunt un fost salariat al unei firme aflate in insolventa si am de primit niste restante salariale aferente a 3 luni anterioare declararii insolventei companiei.
Stiu ca pot accesa un fond de garantare de la stat, dar nu stiu procedura si documentele pe care trebuie sa le pot completez si solicit administratorului judiciar al companiei.
Ma puteti ajuta, va rog, cu aceste informatii?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
alexapirvu, utilizator
Solicitarea de accesare a Fondului se depune la agenţia locală de ocupare a forţei de muncă și trebuie să cuprindă:
– o cerere;
– o copie a hotărârii judecătorești definitive de deschidere a procedurii de insolvenţă si prin care s-a dispus ridicarea totală sau parțială a dreptului de administrare.
- copie de pe notificarea adresata în scris administratorului sau lichidatorului angajatorului aflat în insolvență.