avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Recuperarea creantelor salariale - fond de garantare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Recuperarea creantelor salariale - fond de garantare

Buna ziua,

Sunt un fost salariat al unei firme aflate in insolventa si am de primit niste restante salariale aferente a 3 luni anterioare declararii insolventei companiei.
Stiu ca pot accesa un fond de garantare de la stat, dar nu stiu procedura si documentele pe care trebuie sa le pot completez si solicit administratorului judiciar al companiei.
Ma puteti ajuta, va rog, cu aceste informatii?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2018
alexapirvu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:41, 22 Ianuarie 2018
Solicitarea de accesare a Fondului se depune la agenţia locală de ocupare a forţei de muncă și trebuie să cuprindă:
– o cerere;
– o copie a hotărârii judecătorești definitive de deschidere a procedurii de insolvenţă si prin care s-a dispus ridicarea totală sau parțială a dreptului de administrare.
- copie de pe notificarea adresata în scris administratorului sau lichidatorului angajatorului aflat în insolvență.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii restante societate in insolventa ralukasonika ralukasonika Buna ziua! societatea este in insolventa din august 2014 si in august 2016 s-a vandut un activ al firmei cu acordul unilateral al comitetului de creditori si ... (vezi toată discuția)
Legea 200 din 2006 plesadst plesadst Buna ziua, Firma la care am lucrat a intrat in insolventa in octombrie 2016 data la care instanta a emis o hotarare de deschidere a procedurii insolventei, a ... (vezi toată discuția)
Recuperare salarii neachitate de la firma aflata în insolventa lemontee lemontee Bună seara! Firma la care am lucrat a întrat în insolventa, iar, la ora actuala, am 3 salarii dinainte de insolventa și 4 de după, neachitate, deoarece ... (vezi toată discuția)